چطور انسان موفق تری باشیم

چطور انسان موفق تری باشیم؟

قبل از اینکه وارد بحث اصلی مون بشیم اجازه بدین یک جمله ی معروف از بزرگان دنیا رو براتون نقل کنم. احتمالا این جمله را زیاد شنیدین:

هیچ موفقیتی، اتفاقی نیست و هیچ اتفاقی، تصادفی نیست.

بزرگان جهان

امروزه ما در دنیایی زندگی می کنیم که پر از علوم، تکنیک ها، تکنولوژی ها و انتخاب های جدیده و ما برای اینکه انسان های موفق تری باشیم ابتدا باید از خودمون یک سوال اساسی بپرسیم: ما چطور می تونیم انسان های موفق تری نسبت به اجدادمان باشیم.

پاسخ به این سوال، هم سخت و هم آسون هست. قسمت سخت این سوال اینه که

  • آیا ما شناختی از خودمون داریم؟
  • آیا واقعا خودمون و خواسته هامونو می شناسیم؟
  • آیا تمایلات و وسوسه های درونی مونو می شناسیم؟
  • آیا از توانایی های درونمون اطلاع داریم؟
  • آیا به انرژی های بالقوه ی ذخیره شده در روح و جسم مون احاطه داریم؟

با پاسخ دادن به این سوالات می تونیم یک شناخت نسبی از خودمون، درونمون، خواسته هامون و افکارمون داشته باشیم و بعد از طی این مرحله هست که قدم های بعدی می تونه برامون مهم و کارساز باشه.

یادداشت کردن افکار

هیچ انسانی در هیچ جای کره ی خاکی در هیچ عصری به موفقیت نرسیده مگر اینکه خواسته ها و افکار ذهنی شو روی کاغذ آورده، این قدم اول موفق شدن هست. این قدم از همه ی قدم های دیگه مهمتر و سخت تره. تو باید یاد بگیری که با خودت صادق باشی. تو باید یاد بگیری که با خودت شفاف باشی. به همین دلیله که تا ذهنتو از افکار و هدف های ناقصت خالی نکنی و اونهارو روی یک تکه کاغذ ننویسی، هیچ موقع نمی تونی اونهارو مشاهده کنی. در موردشون بیشتر فکر کنی و اونهارو سبک و سنگین کنی.

طبق تحقیقاتی که اساتید دانشگاه استنفورد بین سال های 2015 الی 2021 روی یک جامعه ی آماری 1000 نفری از دانشجویانش انجام داده، متوجه شدن که فقط 9 درصد از دانشجویان، افکار و ذهنیات شونو می نویسند و بیشتر از 90 درصد دانشجویان اهداف و افکار مشخص نوشته شده ای ندارند. به صورت عامیانه اگه بخوام بگم: یعنی، هرچی پیش اومد خوش اومد.

نظم فکری و مرتب کردن افکار

قطعا شما وقتی وارد یک خونه یا یک مغازه ی بهم ریخته و شلوغ و پلوغ می شید، دچار یک ترس و استرس و نگرانی بیخود می شید، و اگه بخواین دنبال یه وسیله بگردین، دقیقا نمی دونید از کجا شروع کنید!؟ و از همین ابتدای کار دچار سردرگمی و اهمال کاری می شید و پیش خودتون میگید:

  • حالا یه روز دیگه.
  • باشه برای بعد.
  • بعدا انجامش می دم.

و این چرخه ی معیوب هیچ موقع نمی رسه و هیچ کاری هم از دست شما بر نمیاد و دچار روزمرگی، خستگی، سرخوردگی و استرس های بی مورد میشید. ولی وقتی افکار، احساسات و خواسته های درونی تونو در زمینه های مختلف می نویسید، به سادگی می تونید به اونها نظم بدین. یعنی فکرهاتونو نظم بدین. مرتبشون کنید. براشون اولویت بندی کنید و این مسیر را دائم انجام بدین تا یک فکر مرتب و منظم داشته باشین.

تمرکز روی یک هدف

اجازه بدین با یه مثال این مطلبو براتون بیشتر بازش کنم. شما فرض کنید وارد یک مزرعه می شید و در حال قدم زدن هستید که یهو 14 تا خرگوش می بینید، می ایستید و به این فکر می کنید که یکی رو برای خودتون بگیرید، خب اولین کار شما چیه؟ قطعا اینه که دنبال یکی از اونها بدوئید تا یکی از اونهارو بگیرین. خب شما شروع می کنین به دوئیدن، بعد طی یه مسافتی یهو می بینید که یه خرگوش توپل تر وجود داره. اینجاست که از دوئیدن به سمت خرگوش اولی منصرف می شید و به سمت خرگوش دوم می دوید و در ادامه مجددا خرگوش خوشکل تر و توپل تری می بینید و بازم مسیرتونو عوض می کنید تا خرگوش جدیده رو بگیرید و در ادامه هم بعد از کلی دوئیدن نمی تونید یه خرگوش بگیرید.

می دونید چرا؟

چون در طول مسیر، هی هدف ها و انتخاب ها تونو عوض کردین و به این خاطر، اولا زمان تونو که مهمترین دارایی شما بودو از دست دادین، دوما خودتونو به شدت خسته کردین و سوما برای این دوئیدن هزینه صرف کردین( منظورم هزینه غذایی که خوردین، کفشی که پوشیدین و غیره). ولی اگه از ابتدا درست تصمیم می گرفتین و خرگوش درست را انتخاب می کردین، قطعا به نتیجه می رسیدین. چون کلیه ی تمرکزتونو روی اون میذاشتین و به خرگوش های دیگه توجه نمی کردین.

با این مثال ساده، می تونیم به سادگی اثبات کنیم که وقتی شما افکار و اهداف تونو (حالا در هر زمینه ای که باشه: شغلی، راه اندازی کسب و کار، تربیت فرزند و …) می نویسید، و بعد مهمترین شو انتخاب می کنید و روی اون تمرکز می کنید، صدرصد و یقینا به اون می رسید.

حرکت از تو، برکت از خدا.

قانون الهی

شروع، شروع، شروع

اگه شما برای موفق شدن بهترین هدف رو داشته باشین، بهترین برنامه ریزی رو کرده باشین، بهترین اولویت هارو داشته باشین و باهوش ترین فرد عالم هم که باشین مجکوم به شکست هستین تا زمانی که شروع نکنید.آقای برایان تریسی در کتاب: قورباغه ات را قورت بده، می نویسه که 90 درصد موفقیت، در گام اول یعنی شروع کردن نهفته ست.

شروع کردن، اولین گام و مهمترین اصل و رمز موفقیته. اگه تا اینجای حرفامو خوندی، می خوام یه مطلب مهم بهت بگم: با خودت صادق باش. لطفا ادای آدم های پر کارو و پر مشغله رو در نیار. با خودت همین امروز، همینجا و در همین لحظه تصمیم بگیر که به این مقاله عمل کنی.

نتیجه گیری و جمع بندی

برای اینکه انسانی موفق تری باشیم، در قدم اول باید خودمون و داشته هامونو بشناسیم، در قدم دوم باید افکار ذهنی مونو روی کاغذ بیاریم و داشته هامونو به صورت عینی ببینیم و بررسی شون کنیم و به اونها نظم بدیدم و از بین اونها مهمترین شو انتخاب کنیم و با قدرت برای شروعش تلاش کنیم. وقتی این روند رو برای هر مسیری در زندگی مون ادامه بدیم، قطعا پیروز و موفق می شیم. من معتقدم، بایدداشته ها و دانسته های علمی مو برای همه ی مردم جهان نشر بدم تا به این صورت، انسان موفق تری باشم. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. ازتون خواهش می کنم نظرات تون با من به اشتراک بگذارید، حتما همه ی اونهارو می خونم و پاسخگوی تک تک اونها خواهم بود. براتون بهترین هارو آرزو می کنم و ازتون می خوام از امروز انسان موفق تری باشید.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *